Kan jeg gå et annet vg2 etter vg3 påbygging?
Jente, 19
Hei! jeg har gått yrkesfag vg1 og vg 2, nå går jeg påbygg. Nå har jeg har funnet ut at jeg vil gå helsefagarbeider vg2 etter påbygg, Er det mulig?
Svar
Hei
Alle har rett på videregående utdanning, men bare en gang. Du har snart gått et fullt løp mot generell studiekompetanse og har brukt opp din ungdomsrett på det. Du har derfor ikke rett på mer opplæring. Man må ha ungdomsrett for å ha rett til omvalg.
Vær oppmerksom på at du har kommet så langt på vg3 at retten er brukt opp, uavhengig av om du fullfører, stryker eller avbryter.
Du kan gjerne søke på vg2 Helsefagarbeider selv om du ikke har ungdomsrett, men din søknad vil bli vurdert først etter at søkere med rett har fått plass. Søknadsfristen er 1.mars hvert år, og du registrerer søknad på vigo.no. Sjekk i tillegg om det finnes private tilbud du kan søke på.
Hvis du får skoleplass blir du elev på helt vanlig måte. Du kan søke fritak for fellesfagene, dem har du fra før.
Det er også mulig å begynne direkte i lære, uten å ta programfagene først, da blir læretida forlenget for å erstatte dem. Du må selv skaffe læreplass. Det er bedriften som bestemmer om de tar inn en lærling uten riktig skolegrunnlag, her kan det være stor variasjon i muligheter fra bransje til bransje og fra sted til sted. Eget nettverk og jobberfaring kan være avgjørende for å få læreplass. Hvis du har spørsmål om å være lærling kan du kontakte fagopplæringen i hjemfylket ditt.
Snakk med rådgiver på skolen din om det du tenker på, så du kan få hjelp til å finne ut hvilke muligheter som finnes i ditt område.
Lykke til!
Med vennlig hilsen
Veiledningssenteret Follo, i samarbeid med ung.no
Besvart: 28.1.2019
Oppdatert: 28.1.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål