Spørsmål og svar

Elever og lærere mober meg, hva bør jeg gjøre?

Gutt, 16

Hei, jeg er gutt på 16 år som har en lang historie og fortelle. Jeg jeg var en helt vanlig gutt som elsket og spille fotball osv. Jeg gikk på ungsomsskolen, etter 8 klasse så fikk jeg beskjed om og bytte til en skole der hvor det er praksis og bedre for meg(altså en lille skole) der trodde jeg alt skulle bli bra, så jeg byttet i midten av 9 ende klasse. Første dag jeg kom til den lille skolen så gikk det helt fint, men jeg merka at jeg var den eneste utenlandske der, alle behandlet meg på en helt annen måte etterhvert, og jeg hadde et helt år foran meg der hvor jeg måtte krige meg igjennom dette. Lærerene slang rasistiske setninger til meg, elevene var frekk mot meg, undervurderte meg og lo av meg på det høyeste. Jeg turte ikke og sifra til noen, jeg var helt stille og latet som at jeg var med på det de sa. Etterhvert så ble jeg annderledes mer agressiv osv. Jeg hadde sinne i meg hver dag etter skolen. Hva skal jeg gjøre? Hva burde jeg gjøre dette har ikke stoppet.

Svar

Hei

Så leit å høre at du blir mobbet på skolen og at du ikke blir inkludert. Det du skriver er veldig alvorlig. Du opplever at du både blir mobbet av elever og lærere. Det er forståelig at du er fortvilet!

Jeg vil først og fremst anbefale deg å snakke med foreldrene dine. Be de ta et møte med skolen. Du kan også ta kontakt med helsesykepleier på skolen som kan gå videre med saken.

Skolen er pliktig til å gjøre noe med mobbing. Hvis de ikke gjør noe kan man klage til fylkesmannen. Legger ved en artikkel om mobbing som jeg anbefaler deg å lese.

Alle elever har faktisk rett til å ha et godt skolemiljø. Elever i Norge er sikret gjennom opplæringsloven kapittel 9a, der det står at de har rett til et godt skolemiljø. Miljøet skal være av en slik karakter at elevene kan trives sosialt og psykisk. Hvis elevene ikke har det godt plikter lærere og andre voksne på skole å gripe inn. For å kunne gripe inn må de voksne vite at en elev ikke har det godt. Siden du opplever at lærere også mobber er det viktig at du snakker med foreldrene dine eller helsesykepleier. 

Foreldrene dine bør være med på møtet på skolen din. Jeg tenker du trenger støtte av dine foreldre i prosessen. Dere må ha et møte der du kan fortelle hva som føles feil for din del. Husk at dette er din følelse og den kan ingen ta i fra deg. Skriv gjerne ned episoder du har oppleved. Da er det lettere for de voksne å finne ut hva de skal gjøre for å få en slutt på mobbingen og at dette tar slutt.

Jeg tenker at det ikke er rart at du er sint etter skolen Du beskriver en vondt skolehverdag, og da er det naturlig at du blir sint. Når mobbingen stopper vil du nok også kjenne mer glede og ikke minst at du ikke er så sint som nå.

Det er viktig at du ikke sitter alene med dette, men ber om hjelp. Det er hjelp å få så be om hjelp slik at dette tar slutt. Som sagt er skolen pliktig til å gjøre noe!

Jeg ønsker deg all lykke til! Hopp ut i det og be om hjelp. 

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 3.2.2019

Oppdatert: 3.2.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål