Glemte minipille
Jente, 18
Hei! Jeg er en 18 år gammel jente som hadde sex på en fredag (og morgningen etter). Jeg går på minipille som man skal ta hver dag, men forstod på lørdag kveld at jeg hadde glemt å ta pillen min fra fredag som vil si at det har gått mer enn 27 timer mellom jeg tok pillene. Siden jeg går på minipiller og tar pille hver dag så har jeg ikke hatt mensen på ca 5mnd. På søndag kveld fikk jeg en liten lyserosa blødning. Er det mulig at det var en festeblødning, og at jeg evt da er gravid? Hva burde jeg i så fall gjøre?
Svar
Hei
Så fint at du kontakter ung.no og bra at du bruker prevensjon når du er seksuelt aktiv.
Du skriver ikke om dette gjelder sist fredag eller om det er en stund siden, men jeg legger med en artikkel om glemt prevensjon slik at du kan se hva som gjelder for minipillene du bruker.
Du bør ta en graviditets test, tidligst tre uker etter at du glemte pillen. Test kan du få gratis hos helsesykepleier på skolen, på helsestasjon for ungdom og hos Amathea. Dersom det viser seg at du er gravid så kan det være til god hjelp å snakke med noen slik at du får hjelp til å finne ut hva du ønsker å gjøre.
Jeg håper dette var litt svar på det du lurer på, jeg legger også ved noen artikler du kan lese.
Vennlig hilsen
Amathea, i samarbeid med ung.no
Besvart: 5.2.2019
Oppdatert: 5.2.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål