Angrepille
Jente, 14
Jeg er helt blakk og trenger angrepille. Jente 14 her og hadde sex med gutt 18år. Jeg kan ikke bli gravid med hans unge og kan heller ikke spør familie om penger. Hva skal jeg gjøre? Jeg stresser og har ikke noe penger eller noe måte å skaffe angrepille på.
Svar
Hei jente 14 år
Det er ikke godt å gå rundt å være stresset, bra at du skriver til ung.no
Du skriver ikke noe om dere brukte kondom. Men hvis dere brukte kondom, og denne ble brukt på riktig måte, så skal den beskytte deg mot graviditet.
Du skriver at du trenger angrepille, men at du er blakk. Du skriver ikke noe om hvor lenge det er siden du hadde sex. Angrepille kan tas inntil fem døgn etter samleie. Jo tidligere du tar pillen, desto bedre er effekten. Angrepille kan kjøpes på apoteket. Det koster mellom ca.200 - 300 kroner.
Det går også an å få satt inn kobberspiral som nødprevensjon. Da må du isåfall ta kontakt med lege eller jordmor.
Jeg vil råde deg til å ta kontakt med din helsesøster på skolen, eller helsestasjon for ungdom, eller et av våre Amathea kontor(amathea.no). På disse stedene treffer du helsepersonell som du kan snakke med, og som vil hjelpe deg.
Anbefaler deg å lese vedlagte artikler, lykke til.
Amathea- Gravid og usikker?
Noen å snakke med
i samarbeid med Ung.no
Besvart: 7.2.2019
Oppdatert: 7.2.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål