Vil jobbe med lyd og lys.
Gutt, 13
Hei. Jeg er en gutt i 8 klasse som snart blir 14 år. På vår skole har vi en sal som heter Magnushallen. Der er det et lydbord, lysbord, masse mikrofoner, masse lys, osv.... med andre ord det man trenger. Jeg er en såkalt dks-vert på vår skole, og har lært meg alt med lysbord, lydbord, mikrofoner, lys osv og jeg har lyst til å jobbe innen lyd og lys når jeg blir eldre. Da lurte jeg på om jeg må ta noen utdanning, og hvor jeg kan jobbe.
Svar
Hei.
Det finnes mange valg der ute. Jeg anbefaler deg å først titte på Jobbkompasset på utdanning.no. Her finner du informasjon om mange utdanninger og yrker. Du kan klikke deg inn på ulike områder som interesserer deg og finne relevante yrker.
Hvis du for eksempel klikker deg inn på "Film, teater og musikk" vil du finner yrker som lydtekniker, lystekniker, lydkunstner og mange flere! Her kan du lese mer om hvilken utdanning som kreves, arbeidshverdagen, lønn og lese intervjuer av mennesker som har disse yrkene. Kanskje du finner noen yrker eller utdanninger du ikke visste om? :-)
Det er veldig fint du allerede nå vil finne ut av hvilken utdanning du må ta og hvor du skal jobbe, men jeg vil også minne deg på at du har utrolig god tid og at mange finner dette ut senere. Du kan også prate med rådgiver på skolen om dette. Da kan dere sammen finne ut av hvilke muligheter du har.
Håper dette svaret var til hjelp. Lykke til!
Vennlig hilsen
UngInfo i samarbeid med ung.no
UngInfo er et informasjonssenter for alle under 27 år.
Besvart: 13.2.2019
Oppdatert: 13.2.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål