Kan jeg kombinere grunnskolelærer og brannmann?
Gutt, 16
Jeg er rimelig sikker på at jeg har lyst til å grunnskolelærer (1.-4. trinn). Jeg bare synes at lønnen ikke er så bra som jeg har lyst til. Derfor lurer jeg på hvordan det hadde vært å være brannkostabel i tillegg til lærer og hvor mye jeg ville ha tjent i året og hvor mye mindre fritid jeg hadde fort. Er det verdt det? Det virker litt kult å være brannkonstabel også.
Svar
Hei
Spennende tanker du har, og flotte yrker du tenker på! 
Dette kan nok være mulig, men kanskje ikke helt enkelt, rett og slett fordi kabalen for å få det til å gå opp kan bli vanskelig. 
Du kan lese om å bli brannkonstabel her på utdanning.no, som du kanskje allerede har gjort! Der kan du se at du må ta utdanning gjennom Norges brannskole (på ditt lokale brannvesen) for å kunne jobbe som brannkonstabel.
Det fins nok deltidsstillinger i brannvesenet, så vidt vi vet, men det kan variere mye med de forskjellige brannvesenet hvilken ledig kapasitet de har, og hvor mye de vil og forventer at du skal jobbe. Dette kan vi ikke svare så godt på, og da er nok det beste å ta kontakt med ditt lokale brannvesen og spørre dem om dette, når tiden nærmer seg.
Hvis du jobber fulltid som grunnskolelærer, tror vi ikke det er så lett å kombinere uten videre med en jobb som brannkonstabel. Vi ser i så fall for oss at du må ha noen dager fri, hvor du vil være på vakt. Kanskje er det mulig å bruke helger til dette. Eller kanskje det er mulig å kombinere det ved å jobbe deltid som grunnskolelærer, og deltid som brannkonstabel (men da tjener du jo ikke så mye mer penger enn om du skulle jobbet heltid som grunnskolelærer).
Vi kan ikke gi et klart svar på dette, men det kan i teorien være mulig, men du må nok belage deg på at det ikke bare blir enkelt! Du har da et tidsskjema og en kabal som må gå opp, og du trenger to utdanninger for å få det til. Men: Vi syns definitivt at det er verdt å høre med brannvesenet der du bor, og hva de tenker om saken, og om det er mulig.
Medianlønnen (et slags gjennomsnitt) for grunnskolelærere er nå på ca 540.000 i året. Dette er jo en sum som det er veldig mulig å leve godt og fint av alene, og er på høyde med (og også bedre enn), flere andre yrker. Det som kanskje er enda lettere enn å kombinere dette med jobb som brannkonstabel, er å kombinere med en eller annen deltidsjobb på helg/- og eller kveld. Hvis du finner en jobb eller inntektskilde som ikke krever en utdanning til, og hvor du kan jobbe litt eller så mye som du ønsker, så er dette også en god mulighet.
Det blir spennende å se hvordan du legger kabalen, og du har mange muligheter! Det kan være mulig å kombinere grunnskolelærer med brannkonstabel, men kanskje ikke så lett, og vi kan ikke svare så godt på sannsynligheten for å få det til. Derfor tenker vi at du bør kontakte ditt lokale brannvesen og høre med dem om dette.
Ellers er grunnskolelærer et veldig flott yrke, med gode jobbmuligheter over hele landet - så det er ikke dumt tenkt!
Lykke til, spør oss gjerne igjen :)
Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 24.2.2019
Oppdatert: 24.2.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål