Jeg skadet tåneglen min, nå ser den ekkel ut, er det noe jeg kan gjøre?
Jente, 17
Det har seg sånn at jeg klarte å skjære av heele neglen min med døren og nå vokser ikke neglen normalt, nå blir neglen mørk og tykk og stygg.... kan ikke gå å bade sånn her til sommeren? Hele huden og neglen har blitt grå brun og det er sykt ekkelt å se på! Er det noe man kan gjøre? Det ødelegger meg helt. Plis hjelp meg
Svar
Hei jente 17 år.
Huff, det hørtes veldig vondt ut å skade tåen og neglen din slik du beskriver.
Og jeg forstår at det er vanskelig for deg om du tenker at det vil være veldig synlig for andre at neglen og huden på din tå er blitt gråbrun. Trøsten er at slike ting ofte ordner seg av seg selv etter en stund.
Et tips kan være å bruke en fin neglelakk, så er jeg sikker på at andre ikke legger merke til tåa di, om du ikke tar det opp som tema.
Ofte er det nemlig slik at det er en selv som legger merke til ting på egen kropp som en ikke er fornøyd med. Andre legger ikke så mye merke til ting som vi tror, fordi de selv er for opptatt av sin egen kropp.
Forsøk å gi mindre rom til tanker om at tåen din er ekkel, det gjør deg bare misfornøyd og lei. Og gi litt blaffen i at tåen din ser litt annerledes ut i en periode. Det går nok helt fint, selv om noen skulle legge merke til tåen din.
Jeg håper dette var til hjelp og ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no
Besvart: 22.2.2019
Oppdatert: 22.2.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål