Spørsmål og svar

Kan jeg være gravid.

Jente, 15

Hei! Jeg tørrpulte i går. Det var et øyeblikk der jeg faktisk fikk penisen inni meg, men bare i et halvt sekund. Jeg går på p-piller, i dag har jeg kramper og litt blod. Kan jeg være gravid?

Svar

Hei jente 15 år.

Takk for spørsmålet ditt!
Slik du beskriver det som hendte, er det ikke mulig at du er gravid.
Dere tørr pulte, og penis kom på et tidspunkt inn i deg men raskt ut igjen. Du bruker bruker p-piller og skal være godt beskyttet mot graviditet. Gutten fikk heller ikke utløsning slik jeg forstår det.

Det at du opplever å ha kramper og litt blod kan være på grunn av p-pillene dine, og rett og slett være bivirkninger. 

Dersom du har hatt samleie tidligere, kan også smerter i underlivet og blødning være tegn på smitte av seksuelt overførbar infeksjon som chlamydia.
Hvis du tror at du kan være smittet så kan du sjekke deg gratis på Helsestasjon for ungdom. Derfor kan du også snakke med helsesykepleier om krampe og blødninger, og ta gratis gravitest dersom du ønsker det.

Håper dette kan hjelpe deg.
Ønsker deg lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier.

Besvart: 26.2.2019

Oppdatert: 26.2.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål