Spørsmål og svar

Jeg lurte på om dere vet om det er mange i Norge som har bleie fetisj?

Gutt, 20

Hei. Jeg lurte på om dere vet om det er mange i Norge som har bleie fetisj? Jeg selv liker å bruke bleie når jeg er hjemme, men føler litt skam ovenfor det og er redd for at noen skal finne det ut. Jeg liker også å bruke analplug, selv om det også føles litt skamfullt. Burde jeg prøve å ha ett litt mer avslappet forhold til det? Jeg liker å tisse I bleien for det gjør meg litt kåt, onanerer også med bleie på, men skammer meg litt etterpå og tenker at dette ikke er normalt. Koffer skulle akk jeg få denne type fetisj? Er det farlig å sove med analplugg? Takker for svar på forhånd!

Svar

Hei gutt 20 år. 

Vi vet ikke hvor mange det er i Norge som har bleie fetisj. Det finnes det ikke noe tall på. 

Ja, du må prøve å ha et mer avslappet forhold til det. Det er en del som nyter å gå med bleie og det er også mange som nyter å ha en analplugg. Kan du klare å tenke at det er din kropp, at ingen har noe med det og at du bestemmer selv? Hvis du klarer å tenke slik kan det være frigjørende for deg. 

Det finnes ingen fullgod forklaring på hvorfor noen får en fetisj. En forklaring er at fetisj skapes av den aller første, eller en sterk, seksuell opplevelse/orgasme. Hvis denne forklaringen er rett, kan det bety at du for eksempel utviklet bleiefetisj fordi du hadde en spesiell seksuell opplevelse som barn mens du brukte bleie. 

En seksuell fetisj defineres som seksuell lyst forbundet med spesifikke objekter eller konsepter som egentlig ikke har noe med seksualitet å gjøre. Disse objektene, slik som bleier, tenner en seksuelt på. Hvis du blir seksuelt tent av bleier, kan i følge denne definisjonen, det tilsi at du har dette som fetisj. Noen må ha fetisjen tilgjengelig for å tenne seksuelt, mens andre benytter det som et ekstra middel til økt nytelse. Kanskje er akkurat dette med bleier noe som bidrar eller gir ditt tenningsmønster en ekstra dimensjon? Kanskje kan man si det slik at du har et talent for seksuell tenning på bleier? Da gir du det en positiv verdi.

Det anbefales ikke at man sover med analplugg. Da vil musklene i endetarmsåpningen bli stående permanent utvidet i alle de timene du sover, noe som på sikt kan medføre at musklene ikke virker slik de skal. 

Arbeide med å godta fetisjen din og nyt kroppen din! 

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no

Besvart: 28.2.2019

Oppdatert: 28.2.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål