Kan jeg få stipend dersom jeg tar noen fag? Mister jeg dagpengene?
Gutt, 20
Jeg får for tiden dagpenger av NAV, men har veldig lyst til å gå tilbake til videregående skole da jeg aldri fullførte første gangen. Jeg har søkt meg inn igjen til høsten, mangler kun noen få fag, så kommer ikke til å være "fulltidselev", kun ta opp igjen de fagene på videregående som jeg ikke bestod første gangen. Mister jeg dagpengene mine om jeg gjør dette? Får jeg da eventuelt stipend osv mens jeg går på skolen så jeg klarer meg uten?
Svar
Hei
Så flott at du ønsker å fullføre videregående!
Når det gjelder støtte fra Lånekassen så kom det en endring i 2018–2019, hvor alle elever i videregående med ungdomsrett får fulltidsstøtte, uavhengig av hvor stor studiebelastningen er. Det er annerledes hvis du ikke lenger har ungdomsrett, da er støttebeløpet avhengig av studiebelastningen din. Hvor mange årstimer du tar avgjør hvor mye støtte du kan få. Her finner du tabellen til basisstøtten.
Ta gjerne kontakt med inntakskontoret i hjemfylket ditt hvis du lurer på om du fremdeles har ungdomsrett.
Dagpenger skal gi deg som har blitt arbeidsledig økonomisk støtte mens du søker jobber. Hvis du er under utdanning eller opplæring har du som hovedregel ikke rett til dagpenger, men det finnes unntak.
Alle aktiviteter som går ut på å tilegne seg kunnskap eller ferdigheter i en formalisert utdanning eller opplæring regnes som opplæring. 
Dette gjelder også privatister og andre som tar utdanning uten å følge undervisning.
For å motta dagpenger under utdanning, må du fylle de vanlige vilkårene for rett til dagpenger, og vilkårene for unntak.
Du må da søke NAV om å få godkjent utdanningen. Uten godkjenning risikerer du både straff og et krav om å betale tilbake dagpengene.
Håper det var til hjelp.
Lykke til!
Besvart: 1.3.2019
Oppdatert: 1.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål