Hatt sammenhengende mens i 3 uker+. Større mengde. Normalt?
Jente, 20
Hei. Jeg satte inn p-stav November 18, har hatt lite blødninger siden da, av og på. Nå i Februar har jeg hatt sammenhengende mens i 3uker+-. Mengden har også blitt litt større med små svarte klumper i av og til. Er dette normalt?
Svar
Hei jente 20 år.
Det er noen som periodevis kan få langvarig blødning med p-stav. Sex og samfunn skriver dette om blødning når man har p-stav:
"Det er vanskelig å si hvordan blødningene vil bli med en p-stav. Noen blir helt uten blødninger. Noen fortsetter å ha regelmessige blødninger, men oftest mye mindre enn ved en vanlig mens. Noen får uregelmessige blødninger som kommer og går.
P-staven vil gi deg lik beskyttelse mot graviditet uansett hvordan blødningsmønsteret blir.
Mange som har uregelmessige blødninger i begynnelsen får mer regelmessige blødninger etter hvert. Vi anbefaler derfor å ha litt tålmodighet og se det an litt, dersom blødningene er veldig uforutsigbare.
For noen kvinner kan det å ta p-piller i tillegg til p-staven i en periode gjøre at blødningene blir mer regelmessig eller helt borte.
En sjelden gang kan småblødninger skyldes en sykdom. Hvis du har hatt samleie uten kondom med ny partner er det viktig at du sjekker deg for seksuelt overførbare infeksjoner, som klamydia."
Du kan snakke med den som satte p-staven inn, helsestasjon for ungdom eller fastlegen din.
Jeg håper dette er til hjelp og jeg ønsker deg alt godt!
Hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 3.3.2019
Oppdatert: 3.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål