Nasket i butikk. Kommer ikke inn i USA som utvekslingsstudent. Vil dø.
Jente, 16
Jeg ble tatt for nasking på hm. Jeg skal egentlig på utveksling neste år som har vært drømmen min lenge. Vil ikke leve lengre, jeg har mistet alt jeg har jobbet for, vil bare dø. Skulle til USA men kommer meg ikke inn der lengre ORKER IKKE LIVET VIL DØ
Svar
Hei
Dette vil nok ikke hindre deg i å reise inn i USA for å studere der.
For å studere i USA, må du søke om visum. Hovedregelen er at du ikke får visum hvis du er domfelt.
Her er det imidlertid noen unntak. Et av unntakene er hvis du kun har begått et kriminelt forhold og strafferammen for forholdet er under 1 år, og dommen var på mindre enn 6 måneder. Et annet unntak er at forholdet skjedde før du var var fylt 18 år, og det har gått minst 5 år siden gjerningen ble begått.
Selv om man ikke faller inn under unntakene kan man etter søknad også få særskilt dispensasjon for innreise.
I ditt tilfelle tror jeg ikke ditt naskeri hindre deg i å få visum, siden naskeri kun har en strafferamme på 6 måneders fengsel.
For mer informasjon kan du sjekke ut nettsidene til den amerikanske ambassaden i Oslo.
Lykke til Vennlig hilsen helsesykepleier.
Besvart: 5.3.2019
Oppdatert: 5.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål