Spørsmål og svar

Hva slags høyere utdanning passer til fagbrev i salg?

Jente, 18

Hei Jeg ønsker litt veiledning ang. studievalg. Jeg blir ikke ferdig på VGs før juni 2020. Har allerede begynt å leite etter hvilke studer jeg kan velge, slik at jeg tar et sikkert valg når den tid kommer, da det er et yrke jeg skal jobbe med de neste 50 årene. Når jeg er ferdig på VGs i juni 2020, har jeg fagbrev i salgsfaget og itillegg generellstudiekompetanse. Jeg ønsker å ta bachelorgrad, men jeg vet ikke innen hva. Jeg vil gjerne bygge oppå det fagbrevet jeg tar, har dere noen forslag? Jeg har snakket med rådgiver på skolen, føler ikke at det hjelper da det enste de sier er at jeg skal søke på skoler og finne hva de tilbyr. Jeg ønsker at de skal komme med konkret skole og linje som passer bra til fagbrevet jeg for. Jeg bryr meg ikke om jeg må betale for å studere, så lenge jeg finner noe som passer meg og fagbrevet mitt. Finnes det også noe sted hvor jeg kan se hvilken skole jeg burde velge? At hvis du går på den skolen vil du få lettere jobb fordi det er "status" skole.

Svar

Hei! Tusen takk for ditt spørsmål. 

Så fint at du allerede har begynt å tenke på hva du skal søke på i 2020. 

Et fint sted å starte er å sjekke ut disse nettsidene: 
- Utdanning.no (info om nesten alle utdanninger, yrker. Også info om lønn)
- Fremtidens arbeidsmarked (prognose om hvilke yrker som vil være etterspurt i årene fremover)
- Jobbkompasset (trykk deg inn på ulike interesser/bransjer og se hvilke yrker og utdanninger som finnes) 

Det finnes flere tusen utdanninger og siden jeg ikke kjenner deg kan det være begrensende for deg om jeg lister opp et lite utvalg av de utdanningene som du kan ta. 

Du sier at du vil bygge videre på salgsfaget. Hvis du trykker på "handel og service" i jobbkompasset vil det komme opp mange yrker som er relatert til salg. Trykk deg videre på de du synes er mest interessante og se hva slags utdanning som krever. Kanskje du også finner noe interessant innen markedsføring eller administrasjon? Dette kan også relateres til salgsfaget.

Det viktigste man kan gjøre i forkant av et studievalg er å innhente informasjon, lese om ulike utdanninger og yrker på nett, besøke åpen dag på universiteter/høgskoler og snakke med med venner om valget. 

Avslutningsvis vil jeg bare nevne at det er veldig vanlig å bytte jobb flere ganger i løpet av livet. Det er veldig få som har en jobb i 50 år. Så hvis du ikke er 100 prosent sikker på hva du vil bli, så gjør ikke det så mye. Du kan alltids bytte utdanning og/eller prøve en annen jobb. 

Det finnes egentlig ikke noen statusskoler i Norge. Det som kan gjøre det lettere å få seg jobb er engasjement og karakterer. 

Håper dette svaret var til hjelp. Lykke til! 

Vennlig hilsen 

UngInfo i samarbeid med ung.no 

UngInfo er et informasjonssenter for alle under 27 år. 

Besvart: 14.3.2019

Oppdatert: 14.3.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål