Spørsmål og svar

Sår og kviselignende sak ved vagina, hva skal jeg gjøre?

Jente, 14

Hei. Eg har fått sår ved vagina min og det er rød så det ser ut som det er litt skrapt opp på ein måtte. Og eg har fått ein kvise lignene sak ved vagina litt lengre nede en såret på andre sida, den er blitt litt stor, eg kjenner det vis noko kjem borti, men såret kjenner eg bedre. Hva skal eg gjøre?

Svar

Hei jente 14 år!

Det er mange talgkjertler og hårsekker i underlivet, de kan bli betente og da ligner de på kviser. Vanligvis tømmes de eller går over av seg selv. Hvis den blir vondt og ikke går bort, bør du få en lege til å se på det. 

Små sår i underlivet kan skyldes ulike ting. Er du seksuelt aktiv? Man kan få små rifter i forbindelse med samleie eller onanering. Har du hatt ubeskyttet sex og utsatt deg for smitte av seksuelt overførbare infeksjoner bør du få en lege til å se på såret dersom det ikke går bort. Sår som klør kan være herpes.  Du kan også kontakte helsestasjon for ungdom for å få hjelp.

Hvis du ikke er seksuelt aktiv, er det ingen grunn til bekymring. Skift undertøy daglig og pass på at området er rent og ikke fuktig. 

Vennlig hilsen jordmor ung.no

Besvart: 20.3.2019

Oppdatert: 20.3.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål