Spørsmål og svar

Ta opp T-matte på vg2?

Jente, 16

Hei! Jeg er 17 år og går på vg1 studiespesialisering. Jeg har t-matte som jeg har lyst til å ta på nytt fordi jeg for får det meste 2 eller 3. Jeg har ikke lyst til å søke på universitet med disse karakterene og lurte på om det går an å ta t-matte på vg2 og R1 på vg3? For uansett vil jeg ikke ha R2. Skal søke kjemi, biologi og fysikk til neste år og tror ikke det blir noe problem med å ta disse fagene selv om jeg ikke er like flink i matte. På ungdomsskulen fikk jeg bare 6 ig 5. Nå pleier jeg å få 6 i naturfag og liknene.

Svar

Hei, jente 16. 


I teorien er det absolutt mulig å ta T-matte vg2, og R1 på vg3, samtidig som du tar andre realfag i tillegg. Men om dette lar seg gjøre i praksis vil være opp til hver enkelt skole. Dette er nemlig avhengig av å få timeplanen til å gå opp for din del. Ettersom du (mest sannsynlig) vil være den eneste på vg2 som tar T-matte, er det vanskelig for den som lager timeplanene å ta hensyn kun til én person når kabalen skal legges opp. Du risikerer dermed at feks. T-matte og biologi har undervisning samtidig, noe som vil gjøre at det blir vanskelig for deg å delta i begge fag. Det er derfor lurt for deg å ta en prat med rådgiver på skolen din om dette. Kanskje kan dere finne en lur løsning sammen? En annen mulighet er jo at du melder deg opp som privatist i T-matte. Da er det ikke krise om du går glipp av undervisning på skolen - selv om det selvfølgelig er en bonus om du kan følge en klasse når du skal ta opp faget. 

Det er uansett lurt at du tar en prat med rådgiver på skolen, for å finne ut av en løsning som passer best for deg. Jeg håper det ordner seg for deg. Lykke til! 

Lærer på videregående skole, i samarbeid med ung.no. 

Besvart: 24.3.2019

Oppdatert: 24.3.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål