Vi hadde sex selv om jeg ikke ville.
Annet, 14
Gutten som tok dommen min ser jeg hver dag på skolen. Han spurte om å komme over, jeg sa nei også trua han. Å jeg som var 12 år i den tid viste ikke bedre å dro dit. Han er 2 år eldre. Jeg får han ikke ut av hodet mitt, det er en rar følelse. Han er verdens største drittsekk men jeg liker han. Han tok dommen min, selvom det ikke var frivelig jeg føler vi har noe.
Svar
Hei jente 14 år
Takk for din henvendelse.
Vi skjønner at dette er vanskelig for deg. At han truer med å komme til deg når du sier klart nei, og at han har sex med deg kalles for seksuelt overgrep. Dette står i straffeloven og er ulovlig. Det at du er under 16 år , som er den seksuelle lavalder , er også straffbart. Denne loven er laget for å beskytte barn og ungdom mot å ha sex før de er klare for det fysisk og psykisk. Det at du er litt forvirret over følelsene dine, at du liker han selv om han har gjort det han har gjort, kan jo ha med å gjøre at du er veldig ung og ikke skjønner helt hva som har skjedd. Vi råder deg til å snakke med han om dette og være tydelig i hva du vil. Vi råder deg også til å snakke med en trygg voksen, som kan være helsesøster,lærer, foreldrene dine eller noen andre. Dette er vanskelig å skulle håndtere helt alene.
Hvis du eller venninnen din ønsker å prate med noen på telefon om dette, kan dere ringe Alarmtelefonen for barn og unge på tlf. 116 111 (nettside: www.116111.no )eller Landsdekkende telefon for Incest og Seksuelt misbrukte på tlf. 800 57 000 (nettside: www.incest80057000.no ) Dette er døgnåpne hjelpetelefoner hvor dere kan være helt anonyme om dere ønsker det.
Lykke til.
Med vennlig hilsen
Landsdekkende telefon for incest og seksuelt misbrukte i samarbeid med Ung.no
Besvart: 21.3.2019
Oppdatert: 21.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål