Kan jeg søke meg inn med karakterer fra 8.klasse?
Gutt, 15
Hallo hallo jeg har ADHD og klarer ikke konsentrere meg på skolen jeg hater å si dette men jeg er sinsykt smart men har ikke fått med meg noe de siste årene på grunn av diagnosen jeg pleide å ha femmere å firere i åttende så i niende hadde jeg treere og firere og nå i tiende hadde jeg ett snitt på 2.3 med bare enere, toere og noen oppgaver som ikke var blitt levert siden jeg ikke klarer lekser og en treer jeg har vært på BUP og har fått noen medesiner men jeg føler ikke de hjelper så mye er det mulig å søke med karakterene fra åttende? PS beklager hvis dette var/er vanskelig å lese siden jeg sliter med å skrive å spesielt med tegnsetting.
Svar
Hei, gutt 15.
Så dumt at du føler at diagnosen har satt begrensinger for karakterene dine. Det er likevel fint å høre at du nå får hjelp. Du skriver selv at du føler medisinene ikke fungerer enda, jeg håper du får god nok oppfølging her.
Dessverre er det karakterene fra 10.klasse som gjelder når du skal søke deg inn på vgs, og du kan nok ikke søke med karakterene fra 8.klasse. Det er heldigvis fortsatt en del igjen før standpunktkarakterene skal settes. Dersom du ikke er i dialog med kontaktlærer og faglærere enda, så håper jeg skolen tilrettelegger for at du får den hjelpen du behøver/har krav på resten av skoleåret. Ta opp dette med BUP også, så kan de hjelpe deg med dette.
Jeg håper også du etter hvert får medisiner som fungerer godt for deg, slik at disse gjør at skolehverdagen blir enklere for deg. Jeg ønsker deg lykke til, og heier på deg.
Lærer på videregående skole, i samarbeid med ung.no.
Besvart: 24.3.2019
Oppdatert: 24.3.2019
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål