Hvordan kan jeg få råd til utveksling?
Jente, 16
Hei, jeg er en jente på 16 år som snart begynner 1 år på vgs. Jeg har vært intressert i skoler i amerika så lenge jeg kan huske og har veldig lyst til å ta utveksling for ett år når jeg er i 2 år på vgs. Jeg har hatt lyst på dette ganske lenge nå, men prisene for dette er ganske høye. Det er fra 100 000+, noe familien min ikke har råd til, selvom de skulle ønske. Hva skal jeg gjøre? Jeg vil oppleve noe nytt, ha sjansen til å leve litt. Men det koster så mye..
Svar
Hei
Du har rett at det er mulig å dra i utveksling på vg2 på videregående skole på alle de studieforberedende utdanningsprogrammene. Da går du vg1 og vg3 i Norge. Det er mange som velger USA når de drar på utveksling.
Det er også riktig at det koster en del penger å dra på utveksling. Du kan søke stipend og lån hos Lånekassen. For å få støtte fra Lånekassen må utvekslingen skje i gjennom en godkjent utvekslingsorganisasjon eller en godkjent utvekslingsavtale mellom skolene.
Det er lurt å starte planleggingen tidlig, så ta dette opp med rådgiver på den videregående skolen din en stund etter skolestart. Du kan lese mer om utveksling nedenfor.
Lykke til!
Med vennlig hilsen
Veiledningssenteret Follo, i samarbeid med ung.no
Besvart: 25.3.2019
Oppdatert: 25.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål