Spørsmål og svar

Går på Loette. Jeg lurer på om det går an å utsette mensen noen dager?

Jente, 17

Hei! Jeg går på p-pillen loette. Jeg lurer på om det går an å utsette mensen bare noen dager. At jeg feks tar de 21 rosa pillene + si 5 ekstra fra et annet brett før jeg går over på sukkerpillene? Jeg lurer fordi jeg har rotet litt med p-pille dagene etter å ha glemt pille noen ganger og vil gjerne kunne ta de på riktig ukedag igjen. Takk for svar!

Svar

Hei jente 17 år. 

Du kan fint utsette menstruasjonen/bortfallsblødningen ved å ta 5 eller flere piller fra et annet brett, før du går over på sukkerpillene. 

Det som er viktig er at du alltid tar minst 21 virksomme piller (rosa piller med Loette), før du tar sukkerpiller. 

Det brettet som du har tatt 5 piller fra, kan du klippe opp i to deler, og ha som reservebrett. Du kan legge en del i skolesekken og en del i sminkepungen/hos partneren. Da har du tilgang på p-pillene fra flere steder, og det er lett å få tatt en innenfor tiden, hvis du glemmer en pille. 

Hvis du er redd for å glemme piller, kan du vurdere langtidsvirkende prevensjon. 

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 31.3.2019

Oppdatert: 31.3.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål