Etter behandling av Klamydia
Jente, 20
Hei Hvor lenge må jeg vente med å ha sex (ubeskyttet eller beskyttet) etter å ha fullført en antibiotikakur mot klamydia? På nettet står det at man kan ha sex etter at 7-dagers kuren er ferdig. Jeg fikk beskjed av legen på helsestasjonen at jeg må vente med å ha ubeskyttet sex én uke etter behandlingsslutt dvs 2 uker inkl. behandlingsuka. På nettet lese jeg også at man må vente til én uke etter behandlingsslutt fordi det kan være at kuren ikke har tatt knekken på alle bakteriene enda. Hvilken er riktig?
Svar
Hei
Bra at du er opptatt av å unngå og bli smittet igjen eller smitte andre når du har hatt en klamydiainfeksjon. Sex og samfunn er en sikker kilde, og de skriver:
Etter at du starter med tabletter mot Klamydia, regnes du fortsatt som smittsom de første dagene. Derfor er det viktig at du bruker kondom hvis du har sex med andre frem til syv dager etter at du tok første tablett. Dersom din partner også har fått behandling, anbefaler vi at dere venter med å ha samleie til det har gått én uke fra den dagen den siste av dere startet med tablettkuren. Se mer informasjon i vedlagte artikler.
Lykke til videre.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 28.3.2019
Oppdatert: 28.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål