Jeg blør og har vondt etter første samleie.
Jente, 15
Hei, jeg hadde sex i går for første gang.. kuken datt ut mange ganger, men til slutt fikk vi den ordentlig inn.. det var veldig vondt, men etter hvert gikk det bra og det ble mer ubehagelig enn vondt(?) og etter at vi var ferdig så såg jeg at jeg hadde blødd veldig mye, hele lakenet var fullt av blod.. å jeg har blødd helt siden igår assa i snart 2 dager, er dette normalt? Jeg har også ganske vondt i underlivet.. vet ikke hva jeg skal gjøre? Skal jeg slutte å ha sex eller kommer det til å gå over?! Takk for hjelpa på forhånd:)
Svar
Hei
Det er ikke uvanlig at det kan blø en del i forbindelse med at man har samleie for førstegang. Dette skyldes som oftest at det har oppstått en rift i skjedekransen.
Underlivet er et område på kroppen med mye blodtilførsel, og om det blir et sår eller en rift der når du har sex, kan det se dramatisk ut. Men husk at det stort sett ser mer dramatisk ut enn det er.
Det er ikke uvanlig at det kan blø en stund - fram til det har grodd - avhengig av hvor dyp riften er.
Så lenge du blør, vil jeg anbefale deg å avstå fra samleie, samt å dusje underlivet ditt (utvendig) morgen og kveld.
Neste gang dere skal ha samleie (når det har sluttet å blø og riften har grodd), er det fint om dere bruker god tid og masse glidemiddel. Da vil det sannsynligvis gå helt fint.
Håper dette er til hjelp for deg.
Lykke til.
Hilsen Sexologisk rådgiver (nacs), ung.no
Besvart: 2.4.2019
Oppdatert: 2.4.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål