Er dette voldtekt?
Jente, 15
hei! jeg var på fest en helg for noen uker siden. og jeg ble full og la meg på baderomsgulvet. da kom det en gutt og tok av meg buksa, han spurte om han skulle fortsette,og jeg sa ja og det endte opp med at vi hadde sex. men jeg var så full at jeg klarte ikke å gjøre noe, jeg klarte nesten ikke snakke engang. er dette voldtekt?
Svar
Hei
Det å ha sex med noen som er overstadig beruset og ute av stand til å ta vare på seg selv, regnes som voldtekt. Samtidig er det jo slik at gutten spurte om dere skulle ha sex, og du svarte ja. Dette vil trolig ikke kunne få bevisførsel som voldtekt om det blir anmeldt.
Til ettertid, men jeg regner med du allerede har tenkt på det, er det nok lurt å drikke litt mindre slik at du klarer å være mer veloverveid i dine svar. Jeg skjønner at dette kanskje er noe du tenker endel på, og som oppleves som et overgrep for deg. Det kan være godt å ha noen å snakke med og da kan for eksempel helsesykepleier på skolen din være et godt valg. Også helsestasjon for ungdom vil kunne være et godt tilbud.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 10.4.2019
Oppdatert: 10.4.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål