Spørsmål og svar

Bør jeg saksøke læreren min som ber om nakenbilder?

Gutt, 14

Livet ble veldig vanskelig etter at jeg aviste læreren min og han gir meg dårlige karakterer nå. Jeg har tatt det opp med han men han sier at han kan gi meg 6 om jeg gir han nakenbilder. Skal jeg saksøke han?

Svar

Hei!

Dette er ikke riktig gjort av læreren din og i Norge er dette også ulovlig. Selv om du har avvist læreren din har læreren ingen rett eller lov til å be deg om å sende nakenbilder.

Det er veldig bra at du sier i fra til oss det må du også gjøre til en annen voksen du stoler på. 

Jeg oppfordrer deg til å snakke med foreldrene dine. Dersom de ikke tar deg alvorlig eller ikke tar tak i saken må du ikke stoppe å fortelle dette videre. 

Du kan også snakke med rektoren på skolen eller helsesykepleier på skolen. Det er viktig at du har med deg en voksen som støtter deg. 

Du kan melde fra til politiet. Dette kan du gjøre på telefonnummer 02800. Dette nummeret gjelder for hele landet og er saker som ikke haster med en gang. 

Læreren din kan bli anmeldt til politiet for å spørre deg  om nakenbilder, og så blir det opp til politiet å vurdere om det som har skjedd i saken er straffbart eller ikke. Om det som har skjedd er straffbart eller ikke vil være avhengig av flere ting, som for eksempel din alder, og om du blir presset til å sende nakenbilder eller ikke.

straffeloven 305 finnes det en regel som sier at det er straffbart å tvinge eller forlede (lure) et barn under 16 år til å utvise seksuelt krenkende eller annen uanstendig atferd. 

Jeg oppfordrer deg derfor til å få med deg en voksen og deretter si i fra til politiet. 

Lykke til! 

 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 12.4.2019

Oppdatert: 12.4.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål