Spørsmål og svar

Har hatt eggløsning, betyr det at jeg ikke er gravid?

Jente, 16

Jeg hadde ubeskyttet sex får ca 2 uker tilbake, og tokk en angrepille. Jeg har fortsatt ikke hatt mensen og er redd seg har blitt gtavid. Men jeg har fått eggløsningsslim, betyr det da at jeg ikke er gravid?

Svar

Hei

En vanlig bivirkning når en tar nødprevensjon er at mensen blir uregelmessig i etterkant. Mensen kan enten komme tidligere enn ventet eller senere enn ventet. 

Hvordan vet du har hatt eggløsning? Hvis du vet at du i ettertid har hatt eggløsning og du ikke har hatt ubeskyttet sex er du ikke gravid, men slimet fra skjeden kan være noe annet også. Det trenger ikke å være på grunn av eggløsnig. 

Som sagt er det vanlig at mensen blir uregelmessig etter å ha tatt nødprevensjon. Hvis mensen ikke kommer neste gang du skal ha den bør du ta en graviditetstest. 

Legger ved noen artikler som jeg anbefaler deg å lese.

 

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 15.4.2019

Oppdatert: 15.4.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål