Spørsmål og svar

Hvordan kan jeg få studiekompetanse?

Jente, 20

Hei. Jeg er 20 år og fikk ikke bestått føste året på vgs pga fravær (ME). Så jeg har et spørsmål angående videre utdanning. Jeg har veldig lyst til å bli noe viktig, men hvordan kan jeg bli det nå som jeg ikke har noe studiekompetanse? Å begynne på vgs igjen er egentlig ikke noe alternativ per dags dato, så jeg lurer på om jeg kan ta opp fag utenfor vgs og eventuelt hvilke fag de er? Er det vanskelig å få til dette og hvordan gjør man det? Jeg vil ikke leve med et håp fordi jeg vet ikke om jeg blir bedre eller ikke og tiden flyr derfor vil jeg ikke miste mere tid. Tusentakk

Svar

Hei

Det var vondt å høre at du har/har hatt ME, vi ønsker deg veldig god bedring og håper at du får energi og noen gode år! Det er flott at du har lyst til å se på mulighetene for å få generell studiekompetanse, og du har ulike muligheter på sikt. 

Vi anbefaler sterkt at du kontakter Oppfølgingstjenesten. Frem til det året du fyller 21, kan de hjelpe deg med å vurdere ulike veier og alternativer så du får generell studiekompetanse. De kan rett og slett rådgi deg på en god og dypere måte enn vi kan, så vi anbefaler veldig at du tar kontakt! 

Du kan lese om de ulike veiene til studiekompetanse her.  Det vanligste er gjennom normal skolegang på VGS, men det fins også en ordning som heter 23/5-regelen, hvor du kan få studiekompetanse hvis du har fylt 23 år, har 5 års praksis eller utdanning og tatt de 6 studiekompetansefagene. Du kan lese mer om denne ordningen her. 

Det er også mulig å ta videregåendefagene du trenger som privatist. Men det vil være mange fag å ta. Fordelen med 23/5-regelen er nettopp at det kun er de 6 studiepoengfagene du trenger å ta. Men det er en stund til du oppfyller kravene om å fylle 23 år, og det kommer også an på om du klarer å fylle kravene om 5 års praksis eller utdanning.

Vi anbefaler sterkt at du kontakter Oppfølgingstjenesten for en oversikt over hvilke fag du må ta som privatist. Du kan også kontakte rådgiver ved skolen du gikk på, og eventuelt rådgiver ved en av privatskolene som tilbyr undervisning i fag på videregående. 

Det var vondt å høre at du har blitt forsinket på grunn av ME. Men yrkeslivet er langt, og mulighetene mange. Så vi håper at du får tilbake energien din, og finner de ulike veiene og mulighetene som du har. Vi tenker at den beste starten er å kontakte Oppfølgingstjenesten, og ta gjerne kontakt med rådgiver på skolen du gikk på også. 

Veldig lykke til! Spør oss gjerne igjen. 

Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver

I samarbeid med Ung.no

Besvart: 29.4.2019

Oppdatert: 29.4.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål