Kan jeg bruke navn til noen jeg kjenner i min bok?
Jente, 19
Har et spørsmål ang. personvern og æreskrenkelse i bøker. Driver å finpirker på manuset mitt og synes egentlig at alt begynner å komme på plass. Men, så tenker jeg på dette med å bruke virkelige personer i bøker. En av mine karakterer heter f.eks det samme som en jeg gikk i klasse med, både fornavn og etternavn. Uten noen negativ intensjon. Og i en av familiene med tre søsken og to foreldre er to navn direkte tatt fra den virkelige familien, mens to av dem er inspirert, og gjort litt om (typ fjernet en bokstav, eller lagt til en) Skal selvpublisere og synes dette er kjempeskummelt med tanke på etiske og lovlige spørsmål. (Verket mitt er fiksjonelt, de bor i en annen by og har ulike historier fra de virkelige personene. Alt som skjer er også fantasi.) Hvor går grensen mellom kunstnerisk frihet og æreskrenkelse?
Svar
Hei
Så spennende med bokskriving!
Den gamle straffeloven hadde egne bestemmelser om æreskrenkelser. Disse ble ikke videreført i den nye straffeloven, og ærekrenkelser er ikke lengre straffbart etter at den nye straffeloven trådte i kraft 1.oktober 2015.
Etter skadeerstatningsloven § 3-6 a kan en i stedet få erstatning for ærekrenkelser. Av denne bestemmelsen fremgår det at det regnes som en ærekrenkelse dersom det du har sagt eller skrevet ikke er sant. Dersom du skriver noe i en bok som ikke stemmer med virkeligheten, kan personen det gjelder kreve erstatning for ærekrenkelse. 
I enkelte tilfeller kan ærekrenkelser fortsatt straffes etter straffeloven § 267 (krenkelse av privatlivets fred). Denne bestemmelsen gjelder krenkelse av privatlivets fred gjennom "offentlig meddelelse". Dette kan typisk være ved å utgi noe i en bok.
Det er likevel slik, at grensene for hvor mye forfattere kan utlevere virkelige mennesker ikke er avklart, og de er gjenstand for debatt. Det finnes mange eksempler på forfattere som har utlevert seg selv, og sine nærmeste (familie, venner, kjærester, barn) i utgitte bøker. De har ikke blitt straffet for dette. Men det reiser mange moralske og etiske spørsmål. Jeg kan dessverre ikke gi deg noe klart svar i forhold til din sak. Men hvis du tenker at det kan bli et problem, kan du kanskje vurdere å endre disse navnene så du slipper å tenke på at dette kan ble en fremtidig problemstilling? Hvis det er veldig viktig å beholde navnene, vil jeg anbefale deg å ta kontakt med en advokat som har spesialisert seg på dette området før du lar boken gå i trykken.
Lykke til med boken din!
Med vennlig hilsen juristen, ung.no
Besvart: 6.5.2019
Oppdatert: 6.5.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål