Spørsmål og svar

Jag skal ta opp skriftlig norsk som privatist, må jeg ta muntlig også?

Gutt, 20

Skal ta eksamen i norsk hovedmål og sidemål som privatist, er jeg også nødt til å ta norsk muntlig, selv om jeg ikke hadde eksamen i det på videregående?

Svar

Hei

Vi tolker deg som at du tar opp norsk som privatist for å forbedre karakterene.

I norsk får du tre standpunktkarakterer på vg3 (hovedmål, sidemål og muntlig), alle tre kommer på vitnemålet. I tillegg er det obligatorisk med skriftlig eksamen i hovedmål, og man kan trekkes ut i sidemål og/eller muntlig. Eksamenskarakterer kommer også på vitnemålet.

Siden faget er delt i tre standpunktkarakterer er det mulig å forbedre hver enkelt del, uten at man må ta opp alle. Hvis du har bestått muntlig fra før trenger du ikke ta opp den delen som privatist, selv om du tar opp de andre to.

Når du tar norsk hovedmål som privatist får du en privatistkarakter. Da faller både standpunktkarakteren og tidligere eksamenskarakter i norsk hovedmål bort. På samme måte blir det med sidemål.

Håper det var til hjelp.
Hvis du har spørsmål om ditt vitnemål bør du ta kontakt med vitnemålsansvarlig på din gamle skole, der kan du få konkrete svar.

Lykke til!

Med vennlig hilsen 

Veiledningssenteret Follo, i samarbeid med ung.no

Besvart: 14.5.2019

Oppdatert: 14.5.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål