Kan jeg ta Vg3 i Spania?
Jente, 18
Hei, vi er to jenter på 18 så har lyst til å flytte til Spania etter sommeren. Vi går begge i andre klasse vgs. For meg så har det ikke gått så bra på skolefronten dette året grunnen personlige problemer. Det er derfor uvisst enda om jeg kommer inn i tredje klasse. Uansett: vi har veldig lyst til å flytte til Spania, fordi vi begge har lyst til å komme oss vekk fra Norge og oppleve noe nytt. Hun andre går IB, noe som hun også vil gjøre dersom vi flytter. Jeg har en del spørsmål da: 1. Hvordan blir det med økonomien? Vi får penger fra foreldrene våre, men dette er ikke noe vi kan leve av. Får vi noe støtte fra Lånekassen? Hvordan kan det bli å balansere jobb og skole? Hva slags bomuligheter kan være det rimligste? 2. Hvordan blir det med skole for meg? Hva slags muligheter har jeg der dersom jeg ikke kommer inn i tredje klasse? Og hvis jeg kommer inn, hva slags muligheter har jeg på samme vis? Jeg går realfag, studiespesialiserende akkurat nå. Vi trenger virkelig hjelp.
Svar
Hei
Spennende at dere tenker på å dra til Spania! Og her skjønner vi at dere er godt i gang med å tenke og planlegge. 
Vi tror det aller viktigste her nå, er at du avtaler en time med rådgiver på skolen din så fort som mulig, og får mer informasjon om mulighetene dine. 
Du vil nok få en stor utfordring med å skulle dra i 3. klasse, for dette er det ingen gode, offisielle ordninger for å få til. Det som er den klart beste muligheten, som godkjennes av skolen og støttes av Lånekassen, er å dra på ett års utveksling i Vg2. Du kan lese om å utveksle i Vg2 i denne artikkelen.
Å utveksle i Vg2 er som regel den eneste og beste muligheten - hvis du reiser utenom dette, må du forsøke å fikse alle papirer og tillatelser selv. Du må få opphold i Spania selv, få plass på skole selv, finne bolig selv og betale alt selv. Det vil være mye å fikse, og generelt veldig vanskelig å få til. Det kan også være vanskelig å få godkjent året og fagene som et skoleår her i Norge Men dersom du utveksler i Vg2, så vil du kunne få støtte av Lånekassen, og hjelp til både økonomi, opplegg og sted å bo. Les mer om dette i artikkelen vi linket til over.
Nå har jo du fullført Vg2 allerede (men skriver at du ikke er sikker på om du kommer inn i Vg3). Vi tror du bør gå til rådgiver så fort som mulig, og høre om mulighetene. Det hender at skolene har egne opplegg som gjør at man kan reise utenlands i kortere eller lengre tid, og dette må du høre om. Hvis du ikke får fullført Vg2, og er villig til å gå Vg2 om igjen for å bruke dette til et utvekslingsår, så må du så raskt som mulig gå til rådgiver og høre om dette er mulig, hva som skal til, og om dette er en mulighet du er interessert i.
Det vi tror vil være veldig vanskelig i din situasjon, er å få gått 3.klasse i Spania. Norske skoler godkjenner som regel bare Vg2 i utlandet, og det vil i seg selv være vanskelig å finne sted og bo og skole og gå på hvis du reiser utenom et opplegg fra skolen. Og opplegget fra skolene er at du kan utveksle i Vg2.
Dette vil nok være annerledes for din venn, som har muligheten til å gå på IB. Siden dette er en internasjonal skole, kan det være ordninger for henne, som dessverre ikke gjelder for deg.
Hvis du venter en liten stund og fullfører skolen her i Norge først, vil du ha mange muligheter til å studere i Spania etter Vg3. Dette vil du få støtte til av Lånekassen, og du har generelt mange muligheter etter videregående. Men hvis du vil reise dit i løpet av videregående, er nok din beste mulighet å utveksle i Vg2. Og da må du snakke med rådgiver, for å se om dette i det hele tatt er mulig, og noe du er interessert i selv. Hvis det er mulig, kan du ta Vg2 i Spania, få fagene godkjent av skolen din, og komme hjem igjen for å ta Vg3.
Kort fortalt har du nok få sikre muligheter, med unntak av å utveksle i Vg2. Men du har mange muligheter, dersom du fullfører Vg3 og vil studere i Spania etterpå. Her må du uansett starte med å få en time hos rådgiver, som kan gi deg all informasjon om mulighetene dine, og hjelpe deg å vurdere hva som er best.
Det er rådgiver og skolen din som uansett skal godkjenne et utenlandsopphold, så du er helt nødt til å starte med dem. Da vil du få god informasjon om alle muligheter.
Avtal time, og vi ønsker deg veldig lykke til. Bare send spørsmål inn på nytt senere :)
Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 17.5.2019
Oppdatert: 17.5.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål