Spørsmål og svar

Burde jeg skifte strips etter innsetting av p-stav?

Jente, 14

hei. jeg fikk satt inn p-stav idag, altså 16.05.19. det gikk greit, og begynte å blø av bedøvelses sprøyta og selve innsettingen. ca 5 timer senere har jeg et stort blåmerke, og bedøvelsen er enda ikke borte. tok meg også en dusj, men passet på å holde armen ut. det kom noen dråper vann på såret, og det begynte å blø. stripsen er ikke våt, men blodig. er det normalt å begynne å blø ekstra av sånt? og burde jeg skifte strips eller bare la det være på de neste to dagene?

Svar

Hei

Jeg beklager veldig at vi ikke har klart å svare deg før nå. Kan hende du mest sannsynlig har fått svar på dine spørsmål.

Det er vanlig å få blåmerke på armen etter innsetting av p-stav fordi det oppstår små blødninger i huden i forbindelse med at p-staven skyves inn i huden.

Du passet på å holde armen ut da du dusjet, og noen dråper vann på såret er ikke farlig. Det er normalt at det kommer litt mer blod når du får litt vann på såret. Som regel trenger man ikke skifte strips og jeg regner med at du tok dem av for noen dager siden.

Håper du blir fornøyd med å ha p-stav.

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 20.5.2019

Oppdatert: 20.5.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål