Spørsmål og svar

Blir det muntlig eller skriftlig eksamen i engelsk som privatist?

Annet, 16

Hei! Kan dere hjelpe meg med å finne ut om privatisteksamen i mitt tilfelle er skriftlig, muntlig eller eventuelt både skriftlig og muntlig? Jeg er elev på studieforberedende utdanningsprogram, og ønsker innen det 3-årige studieløpet mitt i videregående skole er ferdig, å ta engelsk vg1-faget oppigjen som privatist gjennom fylket. Blir det da muntlig eller skriftlig eksamen for meg?

Svar

Hei

Som privatist i språkfag må man alltid opp til både muntlig og skriftlig eksamen, det gjelder også det obligatoriske fellesfaget engelsk. Det er læreplanen i det enkelte fag som angir eksamensformen, og det kan være forskjeller når man tar faget som elev og når man tar det som privatist.

Det er riktig at du kan få privatistkarakterene med på førstegangsvitnemålet ditt, hvis du tar opp faget mens du fremdeles er elev på VGS. Da faller standpunktkarakteren og eventuell tidligere eksamenskarakter bort.

Du kan lese mer om å være privatist i artikkelen nedenfor.

Lykke til!

Med vennlig hilsen 

Veiledningssenteret Follo, i samarbeid med ung.no

Besvart: 27.5.2019

Oppdatert: 27.5.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål