Spørsmål og svar

Kan jeg ha blitt smittet av fugleblod da jeg tørket opp og har et sår?

Gutt, 16

Katten min tok med seg ful inn på rommet mitt. Fulen lå under senga mi, og jeg måtte vaske opp. Det litt tørket blod av fulen på gulvet. Jeg skuret gulvet og tørket opp med fille. Jeg vridde da filla i en bøtte. Det ble da litt blod i vannet. Jeg har et sår på fingeren og lurte på om visst det kom litt fuleblod i såret, om det kan bli en infeksjon heller noe. Det var ikke mye blod som kom i fillen. Er litt bekymret.

Svar

Hei

Fint at du spør. Det er svært liten sannsynlighet for at du har blitt smittet av noe i fugleblodet. Hvis man har et sår , er det lurt å rense såret med pyrisept eller klorhexidin som du får på apoteket. Det kan også være lurt å bruke hansker når man skal være i kontakt med vann. Nå er det noen dager siden dette skjedde, så jeg regner med at såret ditt har grodd. Hvis det gror dårlig, kan du ta kontakt med helsesykepleier på skolen, som kan se på det. 

Hvis man får en infeksjon vil man som oftest få feber, og sår som er infisert vil bli rødt og gro dårlig. Hvis du ikke har noen sånne tegn, er nok alt i orden. 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 10.6.2019

Oppdatert: 10.6.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål