Jeg glemte Cerazette to dager på rad
Jente, 17
Hei, jeg går på Cerazette og glemte å ta piller 2 dager på rad, tirsdag og onsdagen første uken av brettet. Men dermed fått tatt pillene torsdag og fredag. Er det da en sjanse på å være gravid dersom man har hatt ubeskyttet sex på fredag-lørdag, men forsetter videre med pillene??
Svar
Hei :)
Hovedregelen hvis man har glemt å ta Cerazette er at dersom det har gått mer enn 36 timer mellom to piller, er man i risiko for å bli gravid. I ditt tilfelle har det gått mer enn 36 timer.
Dersom man har glemt Cerazette, over 36 timer, må man bruke kondom de neste to dagene eller la være å ha samleie.
Du tok Cerazette de to dagene etter du hadde glemt piller, og så hadde du ubeskyttet samleie. Slik jeg tolker det er du akkurat innenfor grensen av å være beskyttet. Med det mener jeg at du mest sannsynlig er beskyttet. Men det er også en risiko for at p-pillene ikke har hatt den effekten de skal.
Jeg vil råde deg til å ta en graviditetstest når det har gått 3 uker siden samleiet. Du kan ta gratis test på helsestasjon for ungdom der du bor.
Jeg håper dette var til hjelp for deg!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 11.6.2019
Oppdatert: 11.6.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål