Jeg pleier som oftest å ha regelmessig mensen.
Jente, 17
Hei. Jeg pleier som oftest å ha regelmessig mensen. Enten kommer den som regel noen dager før eller etter den egentlig skal komme. Blir alltid forsinket. Jeg pleier å ha ømme bryster, men nå har jeg ikke det. Jeg skulle egentlig få mensen i går... Dette stresser meg pga jeg skal på ferie, hotell og mensen neste mnd kommer mest sannsynlig akkurat da. Jeg er redd for å utsette mensen med medisin pga bivirkningene som feks kviser, fordi jeg har slitt med det veldig lenge og kviser dreper selvtilliten min. Er det noen naturelle måter å få mensen sjapt på?
Svar
Hei jente 17 år
Det er dessverre ikke noen muligheter for at du "på naturelle måter" kan sette i gang mensen. Jeg forstår at det stresser deg mtp. at du sannsynligvis vil få mensen når du skal på ferie neste måned.
Du skriver at du ikke vil bruke medisiner for å utsette mens grunnet fare for bivirkninger med kviser. Det finnes noen tabletter som heter Primolut. Disse brukes for å utsette mens i en kort periode (som ved en ferie). Du kan da forskyve mensen i inntil 10-14 dager. Det er ikke vanlig å få kviser ved bruk av disse. Hvis du kunne tenke deg å prøve med Primolut kan du ta kontakt med helsestasjon for ungdom eller gå til legen din for resept.
Lykke til og god ferie :)
Med vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 16.6.2019
Oppdatert: 16.6.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål