Spørsmål og svar

Kan jeg komme inn på ingeniør med karakter 3 i matte og fysikk?

Gutt, 18

Hei! Jeg er en VG2 student som ønsker å ta en ingeniør linje etter VG3. Jeg vet at jeg trenger Matematikk R1 + R2, og Fysikk 1 for den linjen jeg skal ta, men jeg fikk nå karakteren 3 på både Matematikk R1 og Fysikk 1. Jeg er fortsatt over snittet for å komme meg inn i studiet, men det jeg lurer på er om det er en minstekarakter for å komme inn? Jeg leser litt på nettet og de fleste sier at du må ha minimum karakter 4 for å få "bestått". Hvis jeg går under snittet, er det mulighet til å endre karakterene jeg fikk i VG2 (I fysikk og mattematikk R1) ved å ta det som privatist? - Tusen takk for svar!!

Svar

Hei

Skjønner at du lurer! Nå vet jo ikke vi akkurat hvilken linje eller utdanning du vil søke, og kan ikke svare på hva som gjelder akkurat der. Men det er riktig at noen steder krever at du har minimum karakter 4 i R2, for eksempel kreves dette på NTNU, som du kan lese om her.

Du skriver ikke om du har tatt R2 enda, eller hva karakteren din ble der i så fall. NTNU nevner ikke R1 eller fysikk 1, kun karakter 4 i snitt på R2 (standpunkt + eksamen). Så hvis du har fått 4 eller bedre i R2, er det ikke et problem at du fikk 3 i R1 og fysikk, slik vi forstår det. 

Du vil ha muligheten til å ta opp fagene som privatist, men hvis du gjør det etter videregående, søker du ikke lenger med førstegangsvitnemål, men søker i ordinær kvote. Dette er det viktig å vite! 

Skulle du ikke klare lærestedets karakterkrav eller fagkrav, finnes det flere måter å dekke kravet på. Du kan for eksempel lese listen til NTNU her, som et eksempel. 

Vi har ikke full oversikt over alle læresteder, og hva de krever nøyaktig for å komme inn på ingeniørstudiene hos dem. Derfor må du finne de lærestedene som er aktuelle for deg, og så anbefaler vi sterkt å ta kontakt med studieveileder der. Kontaktinformasjon er linket på sidene om utdanningen, og de svarer på alle sånne spørsmål om opptak hos dem. Så da kan du få presist svar som gjelder lærestedet du vil på! 

Ta også gjerne en prat med rådgiver på skolen din :)

 

Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver

I samarbeid med Ung.no

Besvart: 21.6.2019

Oppdatert: 21.6.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål