Er kjemi, matte S2 og tysk gode programfag hvis jeg vil bli siviløkonom?
Gutt, 19
Hei! jeg droppet ut på 3 året mitt på studiespesialiserende retning. Men jeg vurderer å ta ferdig siste året for så å ta utdanning som siviløkonom. Jeg vil da ta ferdig det som var påbegynt av valgfag altså kjemi 2, matematikk s2 og må ha tysk 1+2 pga jeg ikke hadde fremmedspråk på ungdomskolen. Jeg lurer da på om det vil være en dårlig ide å ha disse valgfagene når jeg skal velge denne utdanningen. Og om det i det hele tatt vil være noe god ide med tanke på at jeg vil ligge to år bak skjema på en måte. Lurer også på om det vil være vanskelig for meg som en siviløkonom å få jobb dersom jeg kommer til det punktet.
Svar
Hei. Så spennende du vil bli siviløkonom!
Noen siviløkonomstudier krever at du har enten R1 eller S1+S2 for å komme inn på studiet. Jeg forstår det slik at du har valgt gode valgfag hvis du skal velge denne utdanningen. Men hvis du ikke har hatt S1, må du nok også ta dette. På denne nettsiden finner du en oversikt over skoler som tilbyr utdanningen og hvilke opptakskrav de har og hva snittet var i fjor. 
Jeg synes det er supert at du ønsker å fullføre videregående, slik at du kan studere. Når du starter på universitetet vil du oppdage at folk på studiet ditt er i alle mulige aldere. Mange bruker lang tid på å finne ut av hva de ønsker å studere. Ikke la det stoppe deg å studere selv om du ikke studerer etter videregående. 
På utdanning.no står det at "Arbeidsmarkedet for siviløkonomer er svært allsidig. Mange jobber i det private næringslivet – for eksempel med bank og forsikring, revisjon, i olje- og gassektoren, innenfor reiselivet, i IT-bransjen og med transport og shipping. Andre finner seg arbeid innenfor offentlig forvaltning, i departementer, på universiteter og høgskoler eller i ideelle organisasjoner."
Vi kjenner ikke til at det er spesielt vanskelig å få jobb for siviløkonomer, men arbeidsmarkedet endrer seg jo hele tiden. Du kan eventuelt ta kontakt med interesseorganisasjonen for siviløkonomer, Econa, og høre hva de mener om fremtidsutsiktene.
Du kan også se på Utdanning.no sin side om fremtidens arbeidsmarked, og søke opp utdanninger innen økonomi. Det kan gi en pekepinn på fremtidens behov.
Hvis du trenger videre hjelp, kan du også kontakte karrieresenteret i fylket ditt. De gir gratis utdanning- og jobbveiledning til alle over 19 år. Jeg håper svaret var til hjelp, og ønsker deg lykke til! Heier masse på deg :-) 
Vennlig hilsen
UngInfo i samarbeid med ung.no
UngInfo er et informasjonssenter for alle under 27 år.
Besvart: 16.10.2019
Oppdatert: 16.10.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

