Spørsmål og svar

Politiet tok hammeren

Gutt, 17

hai, jeg ble anmeldt får besittelse av våpen, det var en hammer, de tok den å sa at de vil ødelegge den men trengte min samtykkenektelse, så spørsmålet er om de kan ødelegge den eter som det er bevismaterialet? å om min samtykkenektelse er nok etter som jeg er 17 år ?

Svar

Hei

Politiet kan "ta farlige gjenstander i forvaring", jf. politiloven § 7. Var det i den forbindelse at politiet tok hammeren i fra deg; for å avverge en farlig situasjon? 

Hammeren er i slike situasjoner ikke et bevis, bare en gjenstand som de fratar deg der og da. Det er da en praktisk løsning at politiet spør hvorvidt du ønsker å få den tilbake, eller om de bare skal kvitte seg med den.  

Dersom politiet beslagla hammeren som et bevis som skal brukes til en straffesak, så skal du som hovedregel få den tilbake etterpå. Det følger av straffeloven kapittel 16

Hilsen juristen, ung.no

Besvart: 22.10.2019

Oppdatert: 22.10.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål