Urinveisinfeksjon eller gravid?
Jente, 17
Hei Jeg er 17 år gammel og har hatt fast partner i over 1,5 år. Jeg tar p-pillene oralcon. Jeg var bortreist en helg og glemte å ta pillen som var den 18. dagen. Jeg fortsette som vanlig men hadde sex uken etterpå. Mensen kom som den skulle og jeg blødde helt som normalt. Jeg har ikke merket noe til kvalme, trøtthet eller ømme bryster. Det er en uke siden jeg hadde mensen. De siste dagene har jeg nå merket at jeg må på do ofte, og har ofte tisset hver time. Jeg har hatt urinvegsinfeksjon to ganger. Siste gangen jeg hadde det var for to-tre måneder siden der jeg måtte ta antibiotikakur to ganger pga at jeg også hadde store smerter i ryggen. Kan den hyppige vannlatingen ha noe med urinvegsinfeksjonen å gjøre? Eller kan det være at jeg er gravid?
Svar
Hei jente 17,
Ettersom du hadde menstruasjon som normalt for en uke siden, syntes jeg det virker lite sannsynlig at du er gravid. Uansett kan det være lurt å utelukke dette. Du kan få gratis graviditetstest på helsestasjon for ungdom.
Hyppig vannlatning kan ha veldig mange årsaker. Det er typisk at man har dette ved urinveisinfeksjon, så jeg tenker det er lurt at man tester for dette også med en urinprøve. Andre årsaker er langt sjeldnere, og gir ofte flere symptomer.
Man kommer med andre ord langt med en urinprøve, så jeg ville kontaktet helsestasjon for ungdom(gratis) eller fastlege (ikke gratis når eldre enn 16) for en sjekk.
Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 11.11.2019
Oppdatert: 11.11.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål