Fikk precum på hånda når jeg runket en fyr, og runket meg selv etterpå.HIV?
Gutt, 19
På lørdag i fylla runka jeg en gutt jeg ikke kjenner. Jeg brukte venstre hånd til å runke han og høyre for å runke meg. Ingen av oss kom, men begge fikk precum. Penisene var ikke i nærheten av hverandre. Jeg tror jeg kom til å runke min penis med venstrehånda jeg brukte til å runke han. Kan man få hiv av precum? Han rørte aldri meg. Begge er ikke omskjært. Redd for at jeg fikk hans precum på meg og at jeg kan ha fått hans precum på min penis/urinrøret når jeg runka meg. Jeg aner ikke om han har hiv og kjenner han ikke/vet ikke hvem det er så jeg får ikke spurt.
Svar
Hei gutt 19,
Man kan muligens få hiv av forsats(precum), men du har nok ikke fått HIV ut i fra det du beskriver her. For at man skal bli smittet av hiv, må viruset komme seg inn i blodbanen. Så med mindre du har åpne sår på penis, og fikk han sitt precum inn i dette blir du nok ikke smittet av HIV.
HIV er ganske sjeldent i Norge, og så godt som alle som har HIV i Norge, går på medisiner som reduserer mengden virus i kroppen. Dette vil gjøre sannsynligheten for å bli smittet drastisk mindre.
Når man er mottager av analsex, ser sannsynligheten for å bli smittet større ettersom det oftere oppstår rifter som kan gi viruset en inngangsport til blodbanen. Dette er en av flere grunner til at det er lurt å bruke beskyttelse når man har sex med noen man ikke kjenner.
Jeg tenker du ikke trenger å bekymre deg for om du har HIV, og kan ta det hele med knusende ro.
Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 19.11.2019
Oppdatert: 19.11.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål