Spørsmål og svar

Vennene mine stjal alkohol mens jeg så på.

Gutt, 16

Hei, jeg og noen venner ble tatt for tyveri av alkohol denne uken. Men det er kun videobevis av at han ene vennen min tar opp alkohol (sekspakning med øl) i sekken til han andre, samtidig som at en annen stjeler med seg 2 enkelt alkohol-bokser av cider. Jeg og han andre vennen min var ved siden av og så på hele situasjonen skje, men vi holdt verken utkikk eller var med på å planlegge. Butikkeier sier at selvom vi bare så på så får vi en straff. Stemmer det? Eier sa også at han MÅTTE ha ID, mens han tok oss inn på kontoret, og tok derfor kopi av mitt førerkort. Har han rett på dette? Jeg lurer på om visst dette blir en anmeldelse, kan jeg da danne et søksmål mot butikkeier for at han anmelde meg og min venn som så på, uten at det er noe straffbart for oss? Altså jeg danner søksmål mot butikkeier for anmeldelse av noe som ikke er direkte ulovlig? Vi har også fått foresatte til å komme å betale for alkoholen som ble stjelt. Kan butikkeier komme noe særlig langt med en evt anmeldelse?

Svar

Hei

Om dere får straff eller ikke kommer an på om politiet setter i gang etterforskning av saken. Etter straffeloven er medvirkning og forsøk på tyveri like straffbart som selve tyveriet. I saker om butikktyveri, kan politiet ilegge forelegg (bot), normalt på mellom 3.000 og 15.000 kroner, avhengig av hvor mye som er stjålet. Hvis du ikke godtar forelegget, går saken videre til domstolen.

Hvis du ikke har vært anmeldt for noe før, kan politiet i noen tilfeller velge å gi deg en påtaleunnlatelse. Det betyr kort sagt at du har gjort noe straffbart, men at politiet velger å la deg slippe bot fordi de mener det er straff nok å bli tatt, og at du neppe kommer til å gjøre det igjen.

En mulighet er at saken blir overført til konfliktrådet. Det betyr at du setter deg ned sammen med butikkeieren. I møtet sammen med en konfliktrådsmekler prøver dere å bli dere enige om en måte å gjøre opp på. Løses saken slik og du følger opp avtalen, havner den ikke på den vanlige politiattesten din. En avtale her kan gå ut på at du må erstatte det du har tatt, enten ved penger eller ved for eksempel arbeidsinnsats. For at saken skal overføres til konfliktrådet, må butikkeieren spørres om det er greit å ta saken der. Hvis de sier nei til dette, behandles saken i stedet som en politisak. 

Du hadde nok ikke behøvd å gi han førerkortet ditt, men med mindre han bruker det til annet enn å anmelde deg, så kan jeg ikke se at han har gjort noe ulovlig. 

Butikkeier er i sin fulle rett til å anmelde deg dersom han mener at du har bidratt til tyveriet i butikken hans. Et søksmål som er begrunnet med at han anmeldte deg, kan jeg ikke se at vil føre frem. Jeg tviler også på om en advokat vil råde deg til å ta et slikt søksmål til retten. Du kan imidlertid anmelde butikkeier for falsk anmeldelse dersom du mener at han har anmeldt deg på falsk grunnlag. 

Selv om deres foresatte har betalt for alkoholen, så hadde jo vennene dine en intensjon om å ta alkohol fra butikken uten å betale for det. Når de faktisk utførte denne handlingen, gjorde de noe straffbart. Dette repareres ikke bare ved at foreldrene deres betalte i ettertid - butikkeiers anmeldelse kan derfor medføre at dere blir straffet for tyveriet, dersom politiet eller domstolen finner det bevist. 

Hilsen juristen, Ung.no

Besvart: 24.11.2019

Oppdatert: 24.11.2019

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål