Spørsmål og svar

Jeg har stjålet på selvbetjent kasse

Gutt, 14

Hei igår så stjal jeg godteri fra coop obs for 8kr betalte for resten, jeg hadde penger men dette var noe jeg ville utforske. Angrer sikkelig mye og igår så anmeldte buttiken meg og skal på møte med mamma idag på butikken. Har barnevern møte på tirsdag i tillegg siden hadde sloss kamp på skolen så politiet sendte bekymring angrer på alt sa ærlig frem at det var jeg som stjal sjokoladen for 8kr på sånn egen scanning greie.

Svar

Hei

Du stiller ingen spørsmål, men jeg regner med at du lurer på hva som vil skje med deg videre.

Det er fint at du angrer det du gjorde, og at du ønsker å gjøre opp for deg. Det er et godt utgangspunkt. Siden du er 14 år, er du under den kriminelle lavalder, og kan ikke straffes for det du har gjort i butikken.

Men det er ubehagelig å ha noe uoppgjort både med butikken og den du slåss med, så du kan jo foreslå at sakene kan løses i konfliktrådet. Det er frivillig å møte der, men da er det en nøytral mekler som styrer samtalen slik at alle får fortalt sin side av historien. Alle har lov til å ha med sin egen støtteperson. Ofte ender slike samtaler med en avtale alle kan godta.


 

Lykke til!

Hilsen konfliktrådet i samarbeid med ung.no

www.konfliktraadet.no

Besvart: 9.12.2019

Oppdatert: 9.12.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål