Jente 17 år! Jeg har hatt sex med en gutt og er redd for å bli gravid.
Jente, 17
Hei! Inatt hadde jeg ubeskyttet sex med en gutt, vi hadde begge drukket. Når vi skulle ha sex, så slet han med å få den inn, hvrofor vet jeg ikke. Vi hadde slått av lyset, så jrg tenkte bare at han slet med å få den hard. Men han fikk den inn, og vi gjorde det ikke i ett minutt engang. Det varte ikke lenge, jeg stoppet det ettersom jeg ikke ville få sædet hans. Og dagen etter så er det veldig klissete nedi der, om det er utflod eller hva vet jeg ikke. Men tenkte at han kunne neppe fått kommet så fort, er redd for at jeg blir gravid. Og får ikke mensen før om 3 uker
Svar
Hei!
Det er fint at du skriver til ung når du er redd for om du kan bli gravid.
Når gutten har hatt penis inn i skjeden, og dere ikke har brukt kondom, er faren tilsted for at du kan bli gravid.
Det kan komme litt blank væske før selve utløsningen. Dette er er et slags glidemiddel for sæd, og kommer vanligvis før sædutløsningen. Denne væske kan inneholde sædceller.
Jeg vil anbefale deg å skaffe nødprevensjon så snart som mulig.
Det finnes to typer piller du kan kjøpe på apoteket uten resept.
Norlevo - Den må tas inne 72 timer etter ubeskyttet sex
Ellaone - Den må tas innen 5 dager etter ubeskyttet sex - denne er den sikreste
Jo tidligere du tar pillen, desto bedre effekt. Skulle ikke mensen komme som ventet, kan du for sikkerhets skyld ta en graviditetstest.
Om noen av dere har hatt ubeskyttet sex med noen tidligere og ikke er sjekket dere mot klamydia, bør dere også få sjekket det.
Du/ dere kan ta kontakt med Helsestasjon for ungdom, helsesykepleier eller fastlege for å få hjelp med dette.
Jeg legger ved noen artikler som jeg også anbefaler deg å lese.
Ønsker deg lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 8.12.2019
Oppdatert: 8.12.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål