Jeg har tatt angrepilla to ganger. kan jeg være gravid?
Jente, 15
Hei! Jeg er ei jente og er 15år. Jeg er bekymret for å bli gravid. Jeg hadde sex 1 måned siden, tok jeg angrepille og kom mensen 1 uke etter (16.-17.)I forrige uka så hadde jeg sex, egentlig brukt vi kondom men den har revet, så brukte jeg igjen angrepille. Denne gangen kom mensen 1 dag etter jeg tok pille(16.-18.). Jeg hadde mensen som vanlig, 3 dager og i normal mengde av blødning. Er det normal eller har jeg sjanse til å bli gravid?
Svar
Hei, og takk for at du skriver til ung.no!
Du kan være ganske sikker på at du ikke er blitt gravid så lenge du får en blødning etter å ha tatt nødprevensjon. Det er slimhinnen i livmoren som kommer ut som blødning, og det er der et eventuelt befruktet egg skulle festet seg.
Denne blødningen kan være med på å forstyrre mensrytmen. Du kan få mensen som forventet, men den kan også forskyves og komme ca. en måned etter denne siste blødningen.
Etter å ha tatt nødprevensjon er det alltid anbefalt å ta en gravitest ca. 3 uker etterpå for å være på den sikre siden.
Lykke til!
Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no
Besvart: 19.12.2019
Oppdatert: 19.12.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål