Går Vg1 danselinje,bytte til studiespesialisering.Hvilke fag må man ta opp?
Jente, 16
Jeg går vg1 danselinja nå, men jeg vurderer å bytte til studiespes fordi jeg egentlig ikke har venner i klassen og jeg synes ikke det er så gøy lenger og det er alltid vanskelig å tenke på at jeg skal tilbake på skolen i helger og særlig ferier. Må jeg bytte nå eller kan jeg tenke på det til slutten av VG1 når man snart starter i vg2? Hvilke fag må jeg ta opp da?
Svar
Hei
Du bør nok satse på å gå ut dette skoleåret på Vg1 musikk, dans og drama. Så kan du søke studiespesialisering Vg2 1. mars og starte der til høsten.
De fagene som du må ta er samfunnsfag og geografi. Dette er fag som studiespesialisering har på Vg1 og er avsluttende fag. Det du kan gjøre er at ta disse fagene som privatist. Man kan melde seg opp 1. februar på privatsitweb og ta et eller to av fagene til våren. Eksamen blir da i mai/juni. Da må du lese fagene selv. Man kan ta et fag nå i vår og f.esk et fag til høsten. Skal du ta et fag til høsten så må du melde deg opp som privatist i september og eksamen er i nov/des.
Lykke til!
Rådgiver vgs
Besvart: 7.1.2020
Oppdatert: 7.1.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

