Veldig bekymret for coronaviruset.
Jente, 15
Hei, jeg er veldig redd for coronaviruset. Spesielt nå som det er så mye i media. Jeg vet at det er liten sjanse for at viruset kommer hil Norge, men det er jo nå blitt flere tilfeller i USA, Frankrike, Canada og Australia. Så sjansen for at det kommer til Norge er jo ganske stor, med tanke på at mange reiser. Symptomene for viruset er influensa syndromer aktig, og føler at jeg kommer til å ha viruset bare jeg får litt vondt i halsen. Jeg har også hørt at det er de fleste eldre som dør sv viruset, så hvis jeg bli smittet er det stor sjanse for at jeg overlever? Jeg tenker også at hvis ingen finner en løsning på hvrodan vi kan stoppe viruset snart, kan dette bli veldig alvorlig, og flere 1000 kan dø. Folk blir jo smittet fort. Vaksinen tar jo opptil 1 år å lage. Jeg har alltid vært et person som stresser mye over ting som det her, men jeg tenker på det HELE tiden og er livredd for å bli smittet.
Svar
Hei jente 15,
Det er fort gjort å bli bekymret over det man leser i aviser, men slik det er nå trenger du ikke være spesielt bekymret. Coronavirus har vi hatt i all tid, og det gir som oftest mild sykdom hos mennesker. Det kommer virusepidemier med jevne mellomrom. En av forskjellene i dag er at informasjonen flyter vanvittig mye lettere enn for bare 10 år siden, og noe som før ville vært en notis i avisen kan bli slått opp med store overskrifter med skumle bilder.
Det vi vet om viruset er at det gir en forkjølelse/lungebetennelsesaktig tilstand som er farlig for eldre og utsatte, samt at det kan smitte mellom mennesker. I skrivende stund har det blitt smittet ca 4000 personer, i et globalt perspektiv er dette svært få mennesker. Selv om viruset skulle komme til Norge, er det nok fortsatt ingen grunn til stor panikk. Vi har et godt helsevesen, med gode rutiner for smitteoppsporing og isoleringsmuligheter. I tillegg er det høy levestandard og generelt god helse i Norge, som begge begrenser skadevirkningene av viruset slik det er nå.
I media er nok saken blåst litt ut av proposisjoner med "live blogg", store overskrifter og bilder om viruset. Slik situasjonen er nå er det ingen grunn til panikk, selv om det kan virke veldig sånn fra medie og all oppmerksomeheten viruset får. Det er influensasesong nå, og det kan godt være at du får en influensainfeksjon, men du kan nok føle deg helt trygg på at det ikke er coronaviruset.
Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 28.1.2020
Oppdatert: 28.1.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål