Jeg får dårlige karakterer fordi læreren ikke liker meg
Jente, 15
Engelsklæreren min liker meg ikke og det er derfor jeg får dårlige karakterer i engelsk. Før så fikk jeg 5 og 6 men så fikk vi henne, og jeg får 3 og 4. Hun forskjellsbehandler no sykt og nesten hele klassen liker ikke måten hun lærer på. Jeg har sagt ifra til kontaktlærer og foreldre, men de gjør ikke no med det.
Svar
Hei
Takk for spørsmålet.
Du har gjort riktig i å snakke med lærerne dine og foreldrene dine om dette. Det er ikke greit at læreren forskjellsbehandler dere.
Her er noen tips du kan vurdere:
- Har du snakket med engelsklæreren din om hvordan du har det?
- Få gjerne med deg tillitseleven i klassen om å ta dette opp.
- Snakk med rektor hvis ikke læreren gir seg.
- Be en annen lærer om å rette samme oppgave.
- Foreslå å teste ut anonym retting i engelsk. Det vil si at dere skriver nummer på toppen av besvarelsen i stedet for navn.
Det er rektors ansvar å sørge for at dere blir behandlet med respekt på skolen og at karakterene blir satt på en ryddig måte.
Lykke til!
Hilsen
Elev- og lærlingombudet i Oslo
i samarbeid med Ung.no
Finn ditt Elev- og lærlingombud på elevombudene.no
Besvart: 5.2.2020
Oppdatert: 5.2.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
