Spørsmål og svar

Hvordan komme ut av skapet?

Jente, 13

Hei, eg e ei jenta på snart 13 år. Eg trur eg er lesbisk men eg veit ikkje heilt. Eg har og trudd eg har vore bi/pan. Eg trur eg har likt fleire jenter, men tenk om eg bare har likt di som venn. Eg trur egt at eg e lesbisk, men ka om eg kjem ut av skapet og så innser eg at eg er hetero/bi/pan? Det eg gruer meg mest til etter eg har kome ut er familieselskaper/familietreff osv. Eg har ikkje problwmer med at venner og folk på skulen for vita det (dei nærmaste vennene mine veit d) men d e så skummelt å si d t familie. Eg ceit at mamma og pappa kjem t å støtta meg men ka med besta, besten, tanter og onklar? Og eg vil ikkje gjera ein stor greia ut av det heller. Eg trur og eg har lest alle artiklar som finst om det og alle innlegg om d på ung.no Eg veit heller ikkje korleis eg skal komma ut av skapet uten ein big deal. Takk på forhand

Svar

Hei.

Takk for et bra spørsmål. Det kan være vanskelig å vite om man er lesbisk/bi/pan/hetero. Det er veldig fint at du skriver her på ung.no for å lufte slike tanker. Uansett er det stort av deg at du allerede har åpnet deg til vennene dine om det!

Først om fremst er det ikke noe feil med å være noen av delene. Jeg skjønner at det kan være en skummel tanke å komme ut av skapet som lesbisk for så å innse at en er hetero/bi/pan, samtidig er dette helt normalt. Det kan også være greit å vite at det ikke er sånn at man nødvendigvis må definere seg som noe eller sette seg i en "bås". For eksempel kan man si at man muligens er skeiv, uten å definere noe mer.

Det at du ikke har problemer med å fortelle venner på skolen og foreldrene dine er et veldig fint utgangspunkt dersom du skulle bestemt deg for å komme ut av skapet. Av erfaring kan jeg si at det kan føles som en big deal for en selv, men så er det ikke det når det først kommer ut. Heldigvis er det slik at de aller fleste i dagens samfunn aksepterer homofili. Det er tross alt en menneskerett her i landet å elske den man vil.

Jeg skjønner at tankene dine kan være forvirrende og det beste rådet er ofte å snakke med noen om det. Du har begynt å fortelle venner, kanskje du også kan lufte tankene dine for familiemedlemmer? Eventuelt er det muligens helsesøster på skolen din? 

Dersom du ønsker å snakke med noen anonymt kan du kontakte Youchat på Helseutvalget.no hvor du kan chatte med unge skeive mandager og torsdager 17.30-20.30.

Håper jeg ga deg litt svar på det du lurte på :)
Du er tøff som allerede har tatt et steg med å åpne tanker til venner. Jeg heier på deg!!


Hilsen Youchat i samarbeid med ung.

 

 

 

 

Besvart: 24.2.2020

Oppdatert: 24.2.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål