i fremtiden ønsker jeg å bli lege og snart har skolen vår praksis uke
Jente, 14
Hei, i fremtiden ønsker jeg å bli lege og snart har skolen vår praksis uke. Jeg lurer derfor på om dere vet om det er noe mulighet å være der i en uke i praksis? Og hvis det ikke er, om dere har noen lignende forslag? Takk :)
Svar
Hei
Når man har praksisuke/arbeidsuke på skolen, kan man fint spørre om å jobbe på et legekontor, sykehus, sykehjem, helsestasjon eller andre steder der leger jobber. Finn noen steder i nærheten av der du bor, ring dem og forklar hva arbeidsuka går ut på og hvorfor du vil ha arbeidsuke akkurat der du spør.
Det verste som kan skje er at den/de du spør ikke har anledning til å ta med en elev på jobben, men da er det bare å lete videre til noen sier ja. Det er litt sånn jobbsøking foregår når du etterhvert kanskje skal få deg en sommerjobb eller deltidsjobb: Du må finne ut hva du kunne deg å jobbe med, og så ringe/gå rundt og høre om de stedene du kunne tenke deg å jobbe vil ansette deg.
Det viktigste er å virke interessert, og kanskje si noe om hvorfor du vil ha arbeidsuke på akkurat den arbeidsplassen.
Jeg legger ved noen artikler under svaret som kanskje kan gi litt inspirasjon på veien!
Hilsen utdanningsrådgiveren, Ung.no
Besvart: 27.2.2020
Oppdatert: 27.2.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

