Fikk 1 i standpunkt, men 3 på eksamen. Består jeg faget?
Gutt, 20
Hei! Fikk 1 i matte standpunkt VG4 påbygg, men matte læreren min sa jeg kan fortsatt bestå faget hvis jeg kom opp i matte muntlig eksamen. Og det gjorde jeg og jeg besto med en 3er. Betyr det at jeg har fullført faget og trenger ikke ta det opp for å søke studie?
Svar
Hei
Skjønner at du lurer, og ja, her har mattelæreren din rett.
Hvis du har fått karakteren 1 i standpunkt, men består eksamen, regnes faget som fullført selv om du strøk til standpunkt. Begge karakterene kommer på vitnemålet ditt, og du trenger ikke ta opp faget som privatist for å få godkjent vitnemål.
Hvis du er usikker på noe rundt vitnemålet ditt, så ta kontakt med rådgiver på skolen eller den som eventuelt er ansvarlig for vitnemål, så blir du helt sikker på at du får riktig informasjon :)
Les også denne artikkelen vi har skrevet.
Lykke til!
Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 29.2.2020
Oppdatert: 29.2.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
