Spørsmål og svar

Mistet jomfrudom i september. plager fra underlivet. redd for å ta kontakt.

Jente, 14

I september så mistet jeg jomfrudommen min (2019), da var jeg i et forhold som varte til ca desember. Vi ble ferdig fordi han var utro og løy mye til meg så jeg kan ikke stole på det han sier nå heller. I romjula fram til litt ut i januar møttes vi ikke men i midten av januar så møttes vi. Vi hadde da sex. Vi hadde en periode da vi ikke møttes også møttes vi pånytt igjen i februar. (og hadde sex) Etter februar så har jeg opplevd fiskelukt, økt utflod, hadde urinveisinfeksjon. Men nå la jeg merke til noe nytt. Jeg kom nettopp ut av dusjen og nå la jeg merke til jeg hadde masse utflod, så jeg tok en qtips og sveipa rundt. Det var gult. Jeg la også merke til at vaginaen min er ødelagt. Riftet opp liksom. En del av det som skal være fast rundt skjeden har løsnet så det er ut som en liten larve av hud som henger fast. Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre. Tørr ikke si det til mamma, helsestasjon tørr jeg ikke dra på + det er stengt pga corona.

Svar

Hei jente 14,

Plagene du beskriver fra underlivet kan ha flere årsaker. Fiskelukt og endret utflod kan være tegn på bakteriell vaginose, mens den endrede huden rundt kan være tegn på eksem, sopp eller bakterieinfeksjon, men det er vanskelig å si noe sikkert om årsak uten undersøkelse.

Selv om helsestasjonen er stengt, er fastlegen oppe, og det er helt nødvendig at du får dette undersøkt, da det ikke er sikkert at det blir bra av seg selv.

Ettersom du ikke ønsker å si noe til mor, kan du fint bestille deg time hos fastlegen selv, og forklare situasjonen. Dette er gratis for deg under 16.

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 17.3.2020

Oppdatert: 17.3.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål