Har kul i brystet og er i Polen. Hva gjør jeg?
Jente, 20
Hei! For 1mnd tilbake før mens så oppdaget jeg en kul. jeg tenkte ja dette er vanlig i og med at man kan få det før mensen osv. Tenkte ikke mer på det, å ble ferdig med min mensen. Men, etter et viss periode så merket jeg at denne kulen var der enda, er litt ømt og nesten litt vondt når jeg tar på den, altså vet at det ikke er sånn på det andre brystet mitt. Har også sånn størkna hvitt puss i begge nipplene fra en tid til annen å skjønner ikke hvorfor jeg får dette. Henger det sammen med at jeg har kul?Videre, så fortsatte jeg å engste meg for denne kulen og valgte å bestille ultrasound i Polen (studerer medisin i polen), og de polske legene er sikkert flinke, men jeg stoler ikke på de når de såvidt klarer å snakke engelsk.. å han legen fant jo selvfølgelig en kul i brystet som han tok bilde av å printet ut til meg. Han sa at den "SER"ikke farlig ut.Hjalp lite med ultrasound, og skal nå ta bilde her i Norge er livredd for at det er brystkreft, min mor har det å har lite levetid pga det
Svar
Hei.
Jeg anbefaler deg å oppsøke fastlege for å få et godt svar på det du lurer på nå. Dette gjelder hvis du befinner deg i Norge.
Hvis du er i Polen nå, så bør du få gjort noe med det der. Jeg skjønner at det føles utrygt med språkproblemer.
Fins det et engelsk eller amerikansk sykehus du kan oppsøke? Noen spesialister du kan gå til, som snakker godt engelsk?
Eller kan du benytte deg av tolketjenester, eller kan kanskje den norske ambassaden hjelpe deg?
Hvis ikke vil jeg anbefale deg å prøve å få gjort dette innenfor det norske helsevesenet. Kanskje kan du ringe fastlegen din i Norge, og du får "bestille" mer utredning via telefon. Ellers må du vel gå til legetime her i Norge.
Jeg kan ikke si deg sikkert hva dette kan være, uten å ha undersøkt deg. Så jeg må derfor råde deg til å få dette mer undersøkt. Men jeg vil understreke at det oftest IKKEer noe alvorlig når unge jenter væsker og har kuler i brystet. Det kan være en cyste, bindevevskul eller en betent kjertel. Og væskingen kan komme av alt fra seksuell stimulering, medisiner, hormoner osv.
Så dette trenger ikke være noe galt! Men jeg skjønnerat du tenker på det, spesielt siden moren din har brystkreft. Og som datter, bør du derfor alltid ta kuler i brystet på alvor -og få sjekket det ut.
Men det er fortsatt mest sannsynlig at dette er helt ufarlig.
Jeg ønsker deg alt godt, og lykke til med studiet!
Vennlig hilsen legen, ung.no
Besvart: 19.3.2020
Oppdatert: 19.3.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
